• 0553 931 29 72
Whatsapp İle Sipariş Ver
kayısı çayının faydaları

Kayısı Çayının Faydaları

Dünyanın en sağlıklı meyveleri arasında yer alan kayısı pek çok hastalığı tedavi etmesi nedeniyle ilk sıralarda yer almaktadır. Çiğ olarak tüketilebilen kayısı C vitamini, B vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar sonucunda kayısının magnezyum yönünden son derece yüksek bir yiyecek olduğu da kayıtlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu meyve uzun bir ömür ve sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. Kayısı çayı ise kuru kayısıların öğütülmesi sonucu hazırlanan bir çaydır. Genellikle olgun kayısılardan seçilen bu çay soğuk ve sıcak olarak da tüketilmektedir. Kayısı çayının faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Kayısı çayının faydaları:

  • Kayısı çayının en önemli faydası kabızlık sorununu ortadan kaldırılmasıdır. Lif açısından son derece zengin olan kayısı, bağırsakları harekete geçirmekte ve kabızlık sorunu yaşayan kişileri tedavi etmektedir. Kayısı bağırsaktan hızlı bir şekilde atılabildiğinden dolayı sindirim sularını ve mide suyunu işleyerek besinlerin absorbe edilmesine olanak sağlamaktadır. Bağırsak kaslarının çalışması ise yine kayısı çayı faydaları arasında yer almaktadır.
  • Kayısı çayının bir diğer faydası ise kemiklere büyük destek sağlamasıdır. Sağlıklı bir gelişim aşamasında kayısı tüketimi gerçekleştirmek bakır, demir, manganez, fosfor ve kalsiyum miktarının artmasına da aracı olmaktadır. Özellikle büyüme döneminde çocukların bol bol kayısı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Osteoporoz adı verilen kemik rahatsızlıklarının önlenmesinde de kayısının büyük etkisi bulunmaktadır.
  • Kayısı çayı nedir sorusunu soran kişiler aynı zamanda çayın diğer faydalarını da merak etmektedir. Göz sağlığına verilen destek bu noktada büyük önem arz etmektedir. E, B, C ve A vitaminleri ile mineraller konusunda oldukça zengin olan kayısı, görme yeteneğinin artmasına da destek sunmaktadır. Sağlıklı bir görme yetisine sahip olmak isteyen kişilerin bol bol kayısı tüketilmesi önerilmektedir.

Kası Çayı Nedir?

Halk arasında kası çayı olarak da bilinen kayısı çayı pek çok farklı faydası ile ön plana çıkmaktadır. Sindirim sistemini destekleyici özelliği bulunan kayısı çayı aynı zamanda iltihaplar ile savaşarak vücuttaki kalp hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak isteyen kişilerin bol miktarda kayısı tüketmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilen unsurlardandır.

Kayısı çayları marketlerde ya da aktarlarda bulunabilmektedir. Belli çeşitleri bulunan bu çaylar fabrikalar tarafından paketlenmekte ve kullanıcılara sunulmaktadır. Fakat kayısı form çayı olarak satın alınan çaylar, aktarlarda açık olarak satılanlar kadar faydalı değildir. Katkı maddesi bulunan bu çaylar yerine tamamen doğal olan ve aktarlarda satılan çayları tercih edebilirsiniz.

Kayısı çayı tüketimi, kanserle ciddi anlamda mücadele edebilen çaylar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda cildi güzelleştirmesi nedeniyle de pek çok kadın kayısı tüketimi gerçekleştirmektedir.

Antioksidan özelliği bulunan form kayısı çayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırması ve ciddi anlamda kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle pek çok diyetisyen, hastalarının diyet listesine bu çayı eklemektedir.

Kayısılı çay gibi bir tada sahip olan çayı evde yapabilmek de mümkündür. Bunun için kayısı kurusunun alınması ve suda bir taşım kaynatılması gerekmektedir. Suyun rengi değişmekte ve hafif sarı bir renk almaktadır. Bu aşamaya gelindiğinde sıcak ya da soğuk servis edilebilmektedir. Eski dönemlerde suda bekletilen kayısılar alındıktan sonra hem kayısı hem de kayısı suyu tüketilmekteydi. Hatta kayısı kompostosu ile kayısı çayının birbirine çok benzediği de belirtilmektedir. Her ikisi de sağlık için olumlu etkiler taşımaktadır.