• 0850 305 15 90
Whatsapp İle Sipariş Ver
saç bakımı

Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saçlar, hem erkekler hem de kadınlar için oldukça önemlidir. Gün içinde yıpranan ve dış etkenlere maruz kalan saçların mutlaka belli bakımlara tabi tutulması gerekmektedir. Saç bakımı sayesinde saçların canlanması, gürleşmesi, yumuşaması ve güçlenmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle de kadınlar sürekli olarak saç bakım yöntemlerini araştırmakta ve buldukları yöntemleri uygulamaktadır. Elbette her yöntem kadınlara net bir cevap vermemektedir. Bu sebeple de gerçekten etkili olan yöntemlerin tercih edilmesi gerekir.

Saç Bakımı Nedir?

Saç bakımı nedir sorusu kadınlar tarafından sıklıkla sorulsa da kişiler daha çok bakımın ne şekilde yapılabileceği ile ilgilenmektedir. Saç bakımı yapabilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Kişiler bakım yağlarını tercih edebilecekleri gibi çok daha farklı ürünleri de kullanabilmektedir. Bu ürünler ise saçın bakımı için etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Serumlar, saç kürleri, losyonlar, şampuanlar ya da buna benzer ürünler saç bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Saç bakımı nasıl yapılır? sorusu kadınlar tarafından yaygın olarak sorulmaktadır. Bu soruya cevap olarak ise pek çok faktörden bahsetmek mümkün olmaktadır. Kişiler değişik alternatifleri değerlendirerek bakım işlemlerini sağlayabilmektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı yağı en çok kullanılan saç bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Zeytinyağı, argan yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da aloe vera yağı ise başı çekmektedir. Her birinin saçlar için ayrı etkileri olması nedeniyle belli yağlar karıştırılarak kürler elde etmek de mümkün olmaktadır. Karışımı yapılan yağlar saçları gürleştirirken yeni saçların çıkmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle saç dökülmesi problemleri ile karşı karşıya kalan kişilerin bu ürünleri kullanmaları önerilmektedir.

Saç Bakımı Yağı

Saç bakım yağı olarak en çok kullanılan ürün, eski yıllardan beri zeytinyağıdır. Saf ve besleyici olması, saçın güçlenmesine olanak sağlarken saçı da beslemektedir. Saçınıza haftada 2 kez zeytinyağı sürmeniz ve yarım saat beklettikten sonra duru su ile yıkamanız kabuklanmaların ve kaşıntıların azalmasına da olanak sağlayacaktır.

Argan yağı, en çok kullanılan ve şampuanlara da eklenen ürünler arasında yer almaktadır. Argan yağı ile susam yağı karıştırılarak saç köklerine uygulandığında çok daha ipeksi bir hal almaktadır. Bu nedenle kadınlar bu ikiliyi zeytinyağından çok daha fazla uygulamaktadır.

Bir diğer bakım yağı ise Hindistan cevizi yağıdır. Benmari usulü eritilerek saça uygulanan bu yağ besleyici bir özelliğe sahiptir. Özellikle yeni saçların çıkmasına ve saç köklerinin beslenmesine olanak sağlar.

Saç Bakım Yöntemleri

Saç serumu, saç bakım yöntemleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Kişiler bu ürünleri eczanelerden ya da kozmetik marketlerden temin etmek mümkün olmaktadır. Saç serumu, içeriğinde bulunan vitaminler ve yağlar sayesinde saçlara bakım yapılmasına ve ph dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Saç bakım yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden biri de kürlerdir. Saç bakım kürleri evde hazırlanabileceği gibi satın da alınabilmektedir. İçeriği son derece zengin olan bu ürünler, saçın haftalık ya da aylık bakımının yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Saç bakım yağları ile yapılabilecek bakım kürlerinden biri aşağıda yer almaktadır.

Hint yağı ve argan yağından birer yemek kaşığı olacak şekilde bir kap içinde karıştırmalı ve saç köklerinize yedirmelisiniz. Saçınızı buhar yapabilecek bir poşetle ya da jelâtinle kapatmanız ise saçın kürü daha çabuk emmesine yardımcı olur. Yarım saat beklettiğiniz saç kürünü ise ılık su ile durulamalı ve sonrasında kendiliğinden kuruması için bırakmalısınız.