• 0850 305 15 90
Whatsapp İle Sipariş Ver
sindirim sistemine iyi gelen çaylar

Sindirim Sistemine İyi Gelen Çaylar

Kişiler son derece zengin proteinli ya da karbonhidratlı ziyafetler çektikten sonra sindirim sistemine ne iyi gelir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Sindirim sistemi zorlandığından ve mide öğütme işlemini tam anlamıyla yapamadığından bazı destekleyici gıdalara ihtiyaç duyabilmektedir. Bitki çayları ise bu noktada en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Hızlı bir şekilde sinirimin sağlanmasına yardımcı olan bitki çayları metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bu çaylar sayesinde tuvalet alışkanlıklarını düzene sokmak da mümkün olabilmektedir. Sindirim sistemine iyi gelen çaylar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Zencefil Çayı

Sindirim sorunlarını ortadan kaldıran çaylar arasında zencefil çayı ilk sıralarda yer almaktadır. Gingerol gibi etken maddeleri içeriğinde bulunduran zencefil çayı, farklı etkileri ortaya koymakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Midede bulunan ağırlaşma hissi bu çay sayesinde minimum seviyeye inmektedir. Aynı zamanda safra kesesi ve pankreas salgıları, zencefil çayı ile artmakta ve bu çay sindirime büyük oranda destek sağlamaktadır. Zencefil çayının bir diğer etkisi ise kusmayı ve mide bulantısını önlemesidir. Karında oluşan gazı ve şişmeleri engelleyen zencefil çayı, aynı zamanda hazımsızlığı da tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yemeklerden sonra alınacak zencefil çayı, kısa bir süre içerisinde sindirimin tamamlanmasına olanak sağlar. Papatya, zencefil ve limon bir arada kullanılarak çok daha etkili bir çay elde etmek mümkün olabilmektedir. Tatlandırıcı eklemek yerine süzme bal ya da tatlandırıcı yerine geçebilecek diğer ürünler ile birlikte tüketim sağlayabilirsiniz.

Papatya Çayı

Sindirim sistemini rahatlatan çaylar arasında papatya çayı da önemli bir yere sahiptir. Sindirimin tamamlanmasını sağlayan papatya çayı, sakinleştirici bir etkiye sahip olmasının yanı sıra rahat hissetmeye de aracı olmaktadır. Mide yanmasını ve bağırsak daralması engelleyen papatya çayı şişkinliği de tamamen ortadan kaldırmaktadır. Nane ve papatyayı bir arada kullanarak çok daha etkin bir madde ortaya çıkarabilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine atmış olduğunuz papatya ile nane karışımını sabah ya da akşam saatlerinde yemekten sonra tüketebilir ve hazmınızın daha da kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz. Tatlandırıcı yerine bal ya da buna benzer ürünler ekleyebilirsiniz.

Boldo Çayı

Sindirim sistemi çayı olarak da bilinen Boldo çayı, en çok kullanılan sindirim kolaylaştırıcı çaylar arasında yer almaktadır. Safra kesesi ve karaciğer performansını arttıran ve yağlı yiyeceklerin hazmını kolaylaştıran bu çay; papatya, tarhun ya da nane ile birlikte tüketilmektedir. Çayı yapmak için su kaynadıktan sonra boldo yaprağı eklenmekte ve sonrasında papatya, tayfun ya da nane ile karışım gerçekleştirilmektedir. Tatlandırıcı olarak bal ya da buna benzer diğer maddelerin kullanımı sağlanabilir. Boldo çayı yemeklerden hemen sonra tüketebileceği gibi aç karnına da içilebilecek sindirim sistemi çayları arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay

Sindirim sistemi çayları arasında son derece popüler olan yeşil çay, lifli olması nedeniyle hazmın kolaylaşmasını sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandıran bu çay, hafiflemeye ve rahatlamaya da aracı olmaktadır. Çayın en önemli etkisi ise yağ yakıcı özelliklerinin de bulunmasıdır. Bu çay sayesinde kişiler oturdukları yerden yiyeceklerini sindirirken kilo da verebilir.

Hazım konusunda büyük sorunlar ile karşı karşıya kalıyor ve problemler yaşamaya devam ediyorsanız bu çaylardan herhangi birini tercih edebilir ve hazmınızın kolaylaşması için düzenli tüketim sağlayabilirsiniz. Özellikle uzun vadeli kullanımlar gerçekleştirdiğiniz takdirde herhangi bir gaz ya da şişkinlik sorununuzun olmayacağına da emin olabilirsiniz. Ağır yemeklerin ardından adeta kurtarıcı niteliğinde olan bu çaylar, sindirim sistemine en iyi şekilde destek sunmaktadır.

  • MOODHEX ÇAY 45 GÜNLÜK
    129.00 TL
    Satın Al İncele